top of page

KRČNE ŽILE

krčne žile nastanejo zaradi venskega popuščanja v spodnjem delu nog, ki preprečuje, da bi se kri nemoteno vračala do srca. Da bi bili uspešni pri zdravljenju te kronične bolezni, jo je treba zgodaj prepoznati ter poskrbeti za jasne poti zdravljenja.



Krčne žile ima vsaj petina prebivalcev v svoji zreli življenjski dobi, nekje med 30. in 65. letom starosti, pri čemer je pojav približno za 1,5- do dvakrat pogostejši pri ženskah, začetke krčnih žil pa opažajo že pri otrocih. Tako veliko število prizadetih zagotovo pomeni izziv zdravstvenim službam. Da bi bili uspešni pri zdravljenju te kronične bolezni, jo je treba zgodaj prepoznati ter poskrbeti za jasne poti zdravljenja, opozarja zdravnik. Zlasti pa, svetuje, se je treba čim prej odločiti za ustrezno zdravljenje.

“Proti poldnevu imam vedno občutek, da so moje noge debele in težke, čeprav mi le malo otečejo.”
“Opoldan moram obuti druge, udobnejše čevlje, sicer ne morem nadaljevati dela.”
“Včasih je to neprijeten občutek teže v nogah, napetosti ter mravljinčenja in ponoči se včasih pojavijo krči v mečih.”
“Če poleti sedim v avtu več kot eno uro, začutim v mečih neprijetne krče.”



Tako slikovito opisujejo ljudje svoje težave z venami nog. Po nekaterih statističnih podatkih ima vsaka druga ženska in vsak četrti moški težave z venskim obtokom v nogah. V prvi vrsti je to kronično vensko popuščanje, ki ga bolj poznamo kot krčne žile. Navzven se kažejo kot vijugaste, razširjene in modrikasto obarvane žile, privzdignjene nad kožno površino, imenujemo pa jih po krčih, ki jih povzročajo. Krčnih žil ne moremo pozdraviti, bolnika spremljajo do konca življenja. Zato je zelo pomembno zgodnje odkrivanje in primerno ukrepanje, ki preprečuje napredovanje bolezni v vse hujše oblike, razjede na nogah, ki se zelo težko celijo, ali celo do nastanka krvnih strdkov in embolije.


Vzroki za nastanek krčnih žil
































     

Vzroki obolenja ven so v največkrat genetsko pogojeni. Okoli 95 % krčnih žil nastane zaradi podedovanega oslabelega vezivnega tkiva. Gre za šibkost sten površinskih ven oziroma za okvaro zaklopk, ki omogočajo, da kri teče navzgor in ne navzdol. V veni zaradi vozličaste ali vrečaste razširitve žile in zaradi podedovane slabše kakovosti venskih zaklopk ali njihovega propadanja zaklopke ne morejo več dovolj zapreti žile in kri steče v napačno smer. Pride do obrnitve pretoka krvi, kar pomeni, da se kri črpa iz ven, ki ležijo globoko v tkivih, v površinske vene. Površinske vene nog se morajo zato avtomatično razširiti. Nastanejo krčne žile.


Poleg dednosti, ki je poglavitni dejavnik tveganja, vplivajo na njihov nastanek še drugi razlogi; debelost, premalo gibanja, neprimeren položaj pri opravljanju vsakdanjega dela (nenehno stanje, sedenje), nezdrav življenjski slog. Pogosto se pojavijo v nosečnosti, na kar poleg genetskega vplivata še dva dejavnika: hormonske spremembe, ki širijo stene venskih žil, ter pritisk ploda na vene v medeničnem obroču, kar ovira pretok krvi proti srcu. »Nosečnost je najboljši test za to, ali bodo pri ženski žile postale vidne in problematične ali ne. Med nosečnostjo je tudi večja nagnjenost k nastanku vrhnjega vnetja žil in globokih venskih tromboz,« razlaga Todorović, ki nosečnicam svetuje drenažni položaj večkrat na dan. »Vsaj dvakrat naj se za pol ure zleknejo in stopala dvignejo nad raven srca. Tudi gibanje - hoja, kolesarjenje, plavanje - pomaga, saj spodbuja pretok krvi. To velja nasploh za vse druge ljudi s krčnimi žilami - z jutranjo ali večerno telovadbo je treba spodbuditi moteni pretok krvi proti srcu. Kot dodaten ukrep je mogoče uporabiti t. i. kompresijsko zdravljenje z elastičnim povojem ali nogavico, ki nogo stisne in zmanjša pritisk v žilnem sistemu.« Vendar razvite bolezni ven ni mogoče več povsem odpraviti, težave lahko le omilimo in preprečimo dodatne zaplete.

Dejavniki tveganja za nastanek krčnih žil
























 

   

• družinske (dedne) predispozicije
• izguba elastičnosti žil pri starejših
• premalo gibanja v prostem času
• čezmerna telesna teža (odlaganje maščobe v vezivnem tkivu)
• dolgotrajno stanje ali sedenje
• tesna oblačila
• nošenja čevljev z visoko peto (več kot pet centimetrov)
• jemanje hormonov (estrogen, gestagen; hormonska kontracepcija)
• nosečnost (prerazporeditev med hormoni v nosečnosti privede do razširitve žil, poleg tega otrok v maternici v zadnjih mesecih nosečnosti pritiska na medenično veno)



Osnovni razlog za nastanek krčnih žil je popuščanje bodisi žilnih zaklopk ali žilnih sten. Do takrat, ko se pojavi vidna žila, lahko preteče tudi 30 ali 40 let. Sčasoma zaradi tega nastane povečan pritisk v celotnem venskem sistemu, ki moti presnavljanje v celicah kože, podkožja in v samih žilah. V tem času začnejo bolniki čutiti prve težave, ki so značilne za kronično vensko popuščanje oziroma kronično, stalno prisotno vensko hipertenzijo, ki jo sprva velikokrat odrivajo na stran, pravi zdravnik. »Pogosto omenjamo povišan arterijski pritisk kot zahrbtnega morilca - ko se pojavijo težave, je ukrepanje lahko že prepozno, saj so degenerativne spremembe tako hude, da jih ni mogoče več pozdraviti. To velja tudi za krčne žile, vendar se tega ne zavedamo zadosti,« pojasnjuje zdravnik. A pri krčnih žilah, kot pravi, velja še eno pravilo: nikakršnega pravila ni, kdaj in pri kom se bodo pojavile težave zaradi njih. »Nekdo ima lahko zelo opazne, izstopajoče krčne žile, pa nikakršnih težav, in nasprotno, na videz majhne krčne žile lahko povzročijo veliko tegob, tudi regresivne spremembe na koži - ta se sčasoma stanjša in otrdi, postane ranljiva, nima več zaščitne vloge, tudi kislost se spremeni in takrat so ljudje občutljivi za vse vrste okužb, bodisi bakterijskih ali glivičnih. Posledica so žilne razjede in rane. Te težave se ne razvijejo pri vseh bolnikih, nekateri imajo lahko le en simptom, drugi celo zbirko.«

Pacientom s krčnimi žilami zdravniki pogosto predpišejo le odpravljanje estetskih težav in v tem primeru je zdravljenje samoplačniško. Vendar, opozarja strokovnjak, so krčne žile lepotna napaka le v začetnem obdobju, sčasoma postanejo funkcionalna. Povzročajo neprijetno občutje v spodnjih okončinah, ki je ob daljšem stanju še večje, mogoča je tudi povečana občutljivost na dotik, srbeča koža s spremembami ali brez njih in zatekanje nog - najprej okrog gležnjev, nato tudi cele goleni. Zaradi dolgega vpliva venske hipertenzije sta motena mikrocirkulacija in presnavljanje v celicah, žile postanejo bolj prepustne, del rdečih krvničk izstopi iz krvnega sistema in temno obarva kožo okrog žile. Številni bolniki tožijo zaradi težkih, svinčenih nog in napetosti v mečah, imajo nekakšne blažje krče. Pacient z vidnimi krčnimi žilami je običajno zelo zaskrbljen, tudi zaradi negativnih izkušenj z zdravljenjem, bodisi v družini ali okolici. Skrbi ga zlasti možnost trajne obarvanosti kože, razjed, krvavitev, vnetja povrhnjih žil in krvnih strdkov. Vse to so lahko posledice krčnih žil. »A ga je treba pomiriti - povrhnje vnetje je resda nadležno in boleče, vendar ni smrtno nevarno, tako kot je nevaren strdek globokih žil, denimo,« razlaga Todorović.


Zdravljenje



Splošni ukrepi, ki so pomembni za zmanjšanje venskega pritiska:





































• Izogibanje dolgotrajnemu stanju in sedenju -priporočljiva je hoja, saj mišice s svojo dejavnostjo pomagajo potiskati kri skozi žile.
• Počitek z dvignjenimi nogami. Kadar se ni mogoče izogniti dolgotrajnemu stanju ali sedenju, je priporočljiva uporaba kompresijskih povojev ali primernih podpornih kompresijskih nogavic; tako se zmanjša raztezanje ven.
• Limfna drenaža.



Operativno zdravljenje pride v poštev, če so prizadete venske zaklopke glavnega debla povrhnjega venskega sistema:





































• Kirurško zdravljenje (operacija stripping), pri katerem kirurg delno ali v celoti odstrani prizadeto žilo; poseg običajno opravijo v lokalni anesteziji.
• Novejše zdravljenje z endovazalnimi laserji ali radiofrekventnimi aparati. Pri takšnem zdravljenju kirurg s posebno tehniko uvede v žilo drobno kanilo, prek katere laserski žarek ali radiofrekventna energija od znotraj uniči žilno steno.



Zdravljenje s sklerozantnimi sredstvi v obliki injekcij. Zdravnik specialist flebolog vbrizga v razširjeno žilo kemijsko raztopino. Posledica tega je vnetno dogajanje v žilni steni, zlepljenje žile in sčasoma njena razgraditev in izginotje.



Po posegu je treba okončine določen čas povijati z elastičnim povojem ali redno nositi ustrezne medicinske kompresijske elastične nogavice. Nekateri flebologi pri sklerozaciji namestijo tako imenovane "fiksne povoje", ki ostanejo na zdravljeni okončini nekaj dni, s čimer skrajšajo postopek zdravljenja in ga nekoliko poenostavijo.



Običajno je na eni okončini potrebnih več posegov, časovni presledki med njimi pa niso strogo določeni. Tovrstnega zdravljenja ne opravljajo v poletnem času, saj je takrat tako rekoč nemogoče izvajati predpisano kompresijsko terapijo.



Zdravljenje z žilnimi laserji, ki delujejo skozi kožno površino, je uspešno le do določene mere. V nekaterih primerih je laserski poseg edina možnost. Takšne indikacije so:



• alergija na sredstvo za sklerozacijo,o strah pred injekcijsko iglo,
• neučinkovitost predhodne sklerozantne terapije,o izolirane nerazvejane, povrhnje ležeče teleangiektazije s premerom, manjšim od 0,5 mm,
• venektazije okoli gležnjev.



Zdravljenje z zdravili, ki vplivajo na tonus žilnih sten in zmanjšujejo otekanje



Na spodnjih okončinah pogosto opažamo rožnate ali modrikasto obarvane razširjene žilice manjšega premera, ki ležijo tik pod kožno površino in so estetsko zelo moteče. Gre za trajno razširjene kapilare ali teleangiektazije, tem pa sledi nastanek postkapilarnih venul, ki so del površinskega krvožilnega pleteža tik pod kožno povrhnjico.



Poleg teh opažamo na stegnih in golenih tudi modrikasto obarvane žile nekoliko večjega premera, ki ženske estetsko zelo motijo. Gre za tako imenovane venektazije - trajno razširjene žile venskega spleta nekoliko globlje v koži, v plasti, ki jo imenujemo usnjica. So modrikasto ali vijolično obarvane in dolge nekaj centimetrov. Največkrat nastajajo zaradi hormonskih sprememb - delovanja estrogenih hormonov na stene malih venul in zaradi zastoja krvi v venskem krvnem obtoku pri kroničnem venskem popuščanju. Razporejene so zvezdasto ali metličasto. Kot enega od prvih opaznih znakov kroničnega venskega popuščanja jih opažamo okoli gležnjev.



Ukrepi za upočasnitev





























Venektazije praviloma zdravimo z injiciranjem sklerozantnega sredstva. LASERSKO ZDRAVLJENJE z žilnimi laserji je neinvazivna, najmanj boleča in najučinkovitejša metoda za odpravljanje razširjenih žilic s premerom manj kot dva milimetra. Po posegu se je treba določen čas izogibati ultravijoličnim žarkom. Za učinkovito odstranitev sprememb je običajno potrebnih nekaj (približno tri) ponovitev.



Ukrepi, s katerimi lahko upočasnimo napredovanje kroničnega venskega popuščanja:



1. zgodnje odkrivanje motenj venskega obtoka,
2. natančna ocena stopnje in obsega okvare funkcije venskega sistema,
3. pravočasno ukrepanje oziroma primerno zdravljenje,
4. pouk o preventivnih ukrepih:
• izogibanje dolgotrajnemu stanju in sedenju,
• uravnavanje telesne teže,
• redna mišična dejavnost (posebne vaje: krožno gibanje stopal z dvignjenimi nogami, vaje za golenske mišice, hitra hoja, plavanje v vodi z manj kot 32°C, kolesarjenje, hoja po stopnicah),
• redno nošenje primernih kompresijskih nogavic,
• izogibanje vročini (sončenju, tople kopeli, savnanje)
5. redno spremljanje bolnikov s krčnimi žilami.



Pomemben preventivni ukrep




































Zelo pomemben preventivni ukrep je redno izvajanje kompresijske terapije. Kaj to pomeni? Pri pravilnem povijanju z elastičnimi povoji ali nošenjem kompresijskih nogavic se zaradi zunanjega pritiska na žilne stene lističi venskih zaklopk približajo in ob sočasni dejavnosti mišic pride do ustreznega pretoka krvi iz periferije proti srcu. Takšne razširjene žile z zunanjo pomočjo tesnijo, kar je zelo pomembno za ohranjanje njihove funkcije. Na voljo so različne nogavice, ki tesnijo z različno stopnjo pritiska - katere so najprimernejše, odloči zdravnik dermatolog po temeljitem pregledu, pri katerem ugotovi stopnjo obolenja.

Posledice nezdravljenja



Nezdravljeno kronično vensko popuščanje lahko sčasoma pripelje do naslednjih težav:



• vnetne spremembe v koži, ki se navzven kažejo kot luščenje povrhnjice, rdečina in srbenje, pozneje se pridružijo brbončice, kraste in rosenje, sledi lahko tudi sekundarna okužba z bakterijami ali glivicami. Opazno je otekanje, zlasti okoli gležnjev. Pozneje se lahko kot posledice zastojnega vnetja pojavijo trdovratne rjavo obarvane lise (hiperpigmentacije) ali svetli otočki stanjšane kože (atriphie blanche);
• otekanje nog, zlasti okoli gležnjev;
• vnetja ven (tromboflebitis);
• v skrajnih primerih pride do nastanka trdovratnih ran na golenih (golenje razjede);
• izjemoma lahko povzročijo tudi resne, smrtno nevarne posledice, do katerih pride zaradi globoke venske tromboze in posledične pljučne embolije.



Priporočamo



Namesto običajnih elastičnih nogavic si kupite preventivne kompresijske nogavice, ki bodo preprečevale otekanje nog, občutek napetosti in slabšanje težav s krčnimi žilami.



Tamara Z.

© 2012 by elle Model Agency. No animals were harmed in the making of this site.

bottom of page